W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się jednoosobowa działalność gospodarcza. Z pewnością dużym wyzwaniem dla każdego młodego przedsiębiorcy jest prowadzenie własnej firmy. Niezależność oznacza także wysokie ryzyko, dlatego trzeba podczas podejmowania strategicznych decyzji wykazać się dużą odwagą. Wiedzą z zakresu opodatkowania dochodów oraz tworzenia zaplecza dla własnej firmy przedsiębiorca musi wykazać się już na wstępie.
Założenie firmy jednoosobowej
W tym artykule podpowiemy, jak założyć firmę jednoosobową, a także wymienimy zalety prowadzenia jednoosobowej działalności. Warto mieć świadomość, że aż 1/4 osób zawiesza lub całkowicie likwiduje swoją działalność już po pierwszy roku jej prowadzenia. Definicja jednoosobowej działalności gospodarczej jest zawarta w ustawie Prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 roku. Jest to zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły. Ważny jest cel zarobkowy, ponieważ działalność musi być nastawiona na zysk. Do tego musi mieć zorganizowany charakter, czyli jest prowadzony marketing lub wynajmowane są pomieszczenia do jej prowadzenia. Określenie, że jest wykonywana w sposób ciągły oznacza, że czynności mają powtarzalny charakter, a wszystkie działania zmierzają do określonego celu. Nie może być też zarządzana przez zewnętrzne podmioty lub osoby, czyli musi być wykonywana we własnym imieniu.
Formalności
Ponoszenie bezpośredniego ryzyka jest kluczowym czynnikiem w identyfikacji jednoosobowej działalności gospodarczej. Warto wspomnieć, że nie zawsze trzeba rejestrować działalność gospodarczą. Przedsiębiorca nie ma takiego obowiązku, jeśli jest osobą fizyczną, a przychody z wykonywanej działalności nie przekroczyły w żadnym miesiącu 50% kwoty wynagrodzenia minimalnego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w 2022 roku była to kwota 1505 zł. Kolejny warunek jest taki, że w okresie ostatnich 60 miesięcy nie była prowadzona działalność gospodarcza. Osoby, które korzystają z działalności nierejestrowej nie muszą płacić składek w ZUS, zaliczek na podatek, a także są zobowiązani do prowadzenia rozbudowanej księgowości. Nie ma również obowiązku zgłaszania takiego działalności w urzędzie skarbowym i ewidencji przedsiębiorców, czyli CEIDG. Warto mieć na uwadze, że definicję działalności gospodarczej spełnia każda czynność zarobkowa, która jest wykonywana we własnym imieniu w sposób ciągły. Właśnie dlatego musi zostać zarejestrowania, niezależnie od tego czym zajmuje się przedsiębiorca. Powinien zalegalizować czynności, które dają mu stały dochód. Najpierw trzeba wypełnić formularz CEIDG-1, który można znaleźć na stronie ministerstwa lub e-PUAP. Wniosek można złożyć osobiście w urzędzie gminy lub miasta, a także elektronicznie z użyciem bezpiecznego podpisu kwalifikowane. Złożenie elektronicznego wniosku powinno znacznie przyspieszyć całą procedurę. Można również wysłać wniosek listem poleconym poświadczonym notarialnie. Po pomyślnym przejściu rejestracji należy jeszcze zdobyć NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej oraz numer REGON. Warto wspomnieć, że jeśli miałeś już wcześniej nadany NIP, to pozostaje on taki sam. Firma jednoosobowa jest świetnym pomysłem, jeśli mamy jakieś doświadczenie biznesowe.