Strona główna
Ciekawostki
Tutaj jesteś

Złącze M2 w dyskach SSD — jakie zmiany wprowadza?

10 maja 2023 dysk


Dyski SSD ze złączami M.2 są coraz popularniejsze. Warto przyjrzeć się bliżej tej technologii, bo chociaż ma wiele zalet, nie każdy może z niej skorzystać. Sprawdź nasz poradnik, a dowiesz się wszystkiego, co ważne.

Co to jest złącze M.2?

Złącze M.2 to standard pozwalający na podłączenie dysku SSD bezpośrednio do płyty głównej laptopa, tabletu czy komputera stacjonarnego.  Ogromną zaletą złącza M.2 jest jego niewielki rozmiar, co miało ułatwić instalację i modernizację różnych dysków SSD w tabletach i laptopach. W przypadku takich urządzeń problem stanowi zwykle bardzo ograniczona przestrzeń. Zwłaszcza w niewielkich i cienkich ultrabookach był to kłopot.

Dlatego właśnie powstało złącze M.2, które dzięki niewielkim rozmiarom, idealnie pasuje do laptopów o smuklejszej budowie. Jednak M.2 ma wiele innych istotnych technicznie zalet i coraz częściej można spotkać ten rodzaj złącza także w komputerach stacjonarnych. Wprowadzenie na rynek złącza M.2 pozwoliło znacznie zmniejszyć rozmiar dysków SSD, co przekłada się na możliwość instalowania mniejszych i lżejszych urządzeń.

W przypadku takich urządzeń jak bardzo lekkie laptopy ultrabook było to dużym ułatwieniem. Złącze M.2 może występować w różnych wielkościach i szerokościach. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź dostępne warianty i dokładną specyfikację techniczną na https://www.komputronik.pl/informacje/zlacze-m2-w-dyskach-ssd/, gdzie znajdziesz wiele szczegółowych danych i parametrów na temat wykorzystania złącza M2 z innymi urządzeniami.

Zalety złącza M.2 dla komputerów przenośnych i innych urządzeń

Pierwotnie standard M.2  był szerzej znany pod nazwą NGFF (Next Generation Form Factor) i został stworzony jako odpowiedź na zmieniające się potrzeby rynku wykorzystującego dotychczas złącza mSATA. Początkowo złącze M.2 miało być kompatybilne wyłącznie z tabletami i ultrabookami, ale niewielki rozmiar i dobre parametry współpracy z różnymi dyskami SSD, sprawiły, że M.2 można dziś spotkać także w komputerach stacjonarnych oraz kartach rozszerzeń np. Wi-Fi / Bluetooth.

Dla osób niemających dużej wiedzy na temat dysków SSD warto wspomnieć, że jest to rodzaj pamięci komputerowej służącej do przechowywania danych. W tradycyjnych dyskach twardych typu HDD były zainstalowane talerze i inne ruchome części służące do zapisywania i odczytywania danych. W przeciwieństwie do nich, dyski SSD wykorzystują pamięć flash, więc nie mają ruchomych części. Przekłada się to na większą wydajność, szybkość, mniejszą podatność na uszkodzenia oraz cichszą pracę dysku.

Złącze M.2 to standard w obecnych dyskach SSD. Takie złączą mogą występować w różnych wersjach i różnić się między sobą liczbą pinów oraz interfejsem. Złącze M.2 może obsługiwać protokół PCI-Express, czyli klucz M, SATA (klucz B) lub PCI-Express i Sata (klucz B+M). Warto w tym miejscu wspomnieć, że złącza M.2 mogą wykorzystywać takie interfejsy jak SATA czy NVMe, przy czym obecnie popularniejsze są złącza M.2 z interfejsem NVMe, co jest nowszą technologią niż SATA.

dysk ssd

Popularność M.2 i kompatybilność

Kolejną zaletą złącza M.2 jest możliwość ominięcia ograniczeń starszej architektury. M.2 podczas współpracy z komputerem wykorzystuje magistralę PCI-Express, co pozwala osiągnąć prędkość przesyłania danych na poziomie nawet 32 Gb/s (realnie ok. 3,9 Gb/s), gdzie np. popularne w przeszłości złącze SATA pozwala osiągnąć przepustowość max. 6 Gb/S (a faktycznie zaledwie 560 MB/s).

Złącza M.2 cieszą się dużą popularnością ze względu na kompaktowy rozmiar i wysoką wydajność, ale trzeba wiedzieć, że nie jest to rozwiązanie uniwersalne, które u każdego sprawdzi się tak samo. Nie da się podłączyć dysku SSD do niekompatybilnego złącza, dlatego podczas wyboru dysku zwróć uwagę, jak wygląda złącze M.2 (ilość pinów, interfejs, długość i szerokość złącza) i czy twój dysk SSD będzie z nim kompatybilny.

Czy warto wybrać złącze M.2?

Złącze M.2 dobrze przydaje się w dyskach SSD wykorzystywanych do montażu i edycji wideo, grafiki komputerowej czy operacji wykorzystujących duże zbiory danych, bo oferuje lepszą przepustowość przy niewielkiej wadze.

Podsumowując złącze M.2 jest już obecnie standardem w nowoczesnych laptopach czy tabletach. To dobry wybór dla osób pracujących kreatywnie czy konwertujących pliki o dużej wadze, ale nie każdy dysk będzie kompatybilny z M.2, więc trzeba to wcześniej sprawdzić.

Artykuł sponsorowany

Redakcja szybkiczat.pl

Redakcja naszego serwisu to zespół pełnych pasji i zaangażowanych redaktorów. Łączą oni wiedzę oraz doświadczenie w dziedzinach social media, biznesu a także internetu. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych informacji, które pomogą naszym czytelnikom rozwijać swoje umiejętności, poszerzać wiedzę i odnosić sukcesy zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Szkoła policealna
Metody nauki języka angielskiego online
Korzyści z chmury obliczeniowej dla firm

Jesteś zainteresowany reklamą?

Korzyści z chmury obliczeniowej dla firm