szybkiczat.pl

Blog opowiadający o biznesie, social mediach i ciekawostkach.

Biznes

Czy import towarów z Chin na własną rękę jest trudny?

Czy import towarów z Chin na własną rękę jest trudny?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się import towarów z Chin i ich odsprzedaż z zyskiem w wielu europejskich krajach, także w Polsce. Sprowadzać stamtąd różnego rodzaju asortyment można na własną rękę lub z pomocą pośrednika. Które z tych rozwiązań jest bezpieczniejsze i korzystniejsze dla początkujących importerów?

Jak importować towary z Chin?

Nie ulega wątpliwości, że fabryki chińskie produkują wszystko, co można sobie wyobrazić, a do tego taniej niż w innych miejscach na świecie. Warto podkreślić, że niskie koszty siły roboczej przekładają się na bardzo niskie koszty produkcji. Warto zaznaczyć, że koszty utrzymania są niskie, a rynek pracy bardzo konkurencyjny. Dzięki temu fabryki mogą bardzo tanio zatrudniać pracowników do niezwykle ciężkiej pracy. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że niektóre fabryki nie płacą nawet kosztów ubezpieczeń socjalnych.

Wśród innych czynników decydujących o niskich kosztach produkcji w Chinach można wymienić niskie podatki, niewielką biurokrację, niskie ceny nieruchomości oraz tanią energię elektryczną. Nie da się ukryć, że stwarza to idealne warunki do rozwoju usług pośrednictwa wszelkiego rodzaju.

W Chinach działa wielu pośredników, którzy obracają towarem zanim trafi on do rąk importerów. Właśnie dlatego kluczowe jest, żeby dostać się blisko producenta i rozwijać kontakty. Dawniej było to praktycznie niemożliwe, ale postęp technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z rozwiązań, o których kiedyś mogliśmy jedynie pomarzyć. Nie zmienia to jednak faktu, że dalej trzeba być czujnym i włożyć w to dużo wysiłku. Można przypuszczać, że chińscy producenci są zainteresowani eksportem swoich towarów na zachodnie rynki. Właśnie dlatego przykładają dużą uwagę do marketingu w Internecie, dzięki czemu są łatwiej identyfikowani przez importerów.

Oferta producentów chińskich

Bardzo duża jest oferta producentów chińskich, dlatego bez problemu można znaleźć wszystkie produkty. Jest to okazja do oferowania produktów, które nie są jeszcze dostępne na rynkach zachodnich. Najlepszym rozwiązaniem jest poszukiwanie towaru, którego wielcy konkurenci nie mają w swojej ofercie. Na początku trzeba wyszukać luki na rynku, ponieważ podstawą jest dobry pomysł. Jednoosobowe przedsiębiorstwa również decydują się na import towarów z Chin.

Warto zaznaczyć, że kapitał rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych całkowicie wystarczy do tego typu działalności. W koszty importu wchodzi nie tylko transport i cena towaru, ale również opłaty portowo-magazynowe. Dopiero wtedy, gdy dokładnie wiesz, jaki towar sprowadzasz i w jakiej ilości to możesz poznać dokładne koszty.

Podczas wybierania oferty nie zawsze należy kierować się cennikiem, ponieważ zdarza się, że jest on nieaktualny. Bardzo ważną rolę odgrywa również weryfikacja dostawy. Warto też sprawdzić, czy dany towar posiada certyfikaty, które pozwalają wprowadzić go na europejski rynek. Sprowadzanie produktów z tak daleka może się na początku wydawać bardzo skomplikowane.

Trzeba jednak zaznaczyć, że nie jest to takie trudne, jeśli zdobędzie się podstawowe informacje. Wystarczy wyszukać potrzebny towar, zamówić go i następnie sprzedać. Nie jest potrzebna wiedza dotycząca procedur obejmujących import. Najlepiej te kwestie zostawić specjalistom, którzy znają się na rzeczy i wiele lat działają w branży.

Więcej informacji na temat importu z Chin.

Udostępnij