Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Co jest potrzebne, aby kupować akcje przez internet?

24 stycznia 2023 akcje przez internet

Inwestowanie na giełdzie staje się coraz prostsze dzięki platformom dostępnym online. Co będzie potrzebne, by skorzystać z takich rozwiązań?

Przede wszystkim – rachunek maklerski

Bez względu na to, jakie konkretnie rynki nas interesują i jaką strategię chcemy zastosować przy inwestowaniu, niezbędny będzie rachunek maklerski. Wynika to z faktu, że osoby prywatne nie mogą we własnym imieniu zlecać transakcji na giełdzie. W tym celu wymagany jest pośrednik – tzw. broker, którym może być certyfikowany specjalista (agent firmy inwestycyjnej) lub instytucja finansowa taka jak bank czy dom maklerski. W Polsce za utrzymanie kompletnego wykazu uprawnionych podmiotów odpowiada Komisja Nadzoru Finansowego.

Co istotne, wiele platform online zapewnia nie tylko sam zakup akcji przez internet, lecz także możliwość obrotu innymi instrumentami finansowymi. Mowa na przykład o funduszach typu ETF, obligacjach, opcjach czy kontraktach CFD lub futures. Taką ofertę znajdziemy m.in. w duńskim banku inwestycyjnym Saxo. Należy pamiętać, że gra na giełdzie oraz korzystanie z innych rynków finansowych zawsze wiąże się z ryzykiem – szczególnie w przypadku instrumentów pochodnych, które przeważnie są kupowane z użyciem mechanizmu dźwigni.

Weryfikacja tożsamości i przesłanie niezbędnych dokumentów

Aby móc inwestować na giełdzie w Polsce, konieczne jest ukończenie 18 lat i dysponowanie ważnym dowodem tożsamości. Dokumenty należy przekazać do wybranego domu maklerskiego – obecnie cały proces zazwyczaj odbywa się online. To jednak nie wszystko: niezbędne będzie także wypełnienie unijnego formularza MIFID oraz amerykańskiego formularza FATCA. Pierwszy z nich służy do określenia wiedzy na temat inwestycji, co będzie w pewnym stopniu decydować o dostępnych produktach finansowych. Drugi to z kolei wymóg wobec zagranicznych instytucji finansowych ze strony Departamentu Skarbu oraz Urzędu Skarbowego USA, który ma na celu zapewnienie wsparcia w ściganiu przestępców podatkowych.

Pierwsza wpłata na rachunek inwestycyjny

Samo otwarcie rachunku i potwierdzenie swojej tożsamości to dopiero pierwsze kroki do inwestowania na giełdzie. Niezbędny będzie odpowiedni kapitał, choć warto zaznaczyć, że przed wpłatą często można skorzystać z trybu demo i sprawdzić swoje siły na symulowanej giełdzie. Wielu brokerów, zwłaszcza w przypadku firm kierujących swoje usługi do profesjonalnych klientów, wymaga określonej kwoty na start, jednak nie jest to reguła. Na początek warto trzymać się minimalnej wpłaty, by zmniejszyć ryzyko związane z inwestowaniem.

Wybór akcji, w które chcemy inwestować

Przed złożeniem pierwszych zleceń warto zadbać o pewne rozeznanie na rynku i zidentyfikować spółki, które będą dla nas najbardziej interesujące. Można to zrobić m.in. dzięki analizie fundamentalnej – to proces, który polega na sprawdzeniu wyników finansowych firmy oraz jej potencjału na dalszy wzrost. Odpowiednia wiedza na temat poszczególnych firm jest niezbędna do podejmowania odpowiedzialnych decyzji.

Zlecenia kupna i sprzedaży akcji

Na giełdzie dostępnych jest wiele różnych rodzajów zleceń – na starcie warto jednak skupić się na podstawowych transakcjach kupna i sprzedaży. Mogą one mieć formę zlecenia z limitem lub PKC („po każdej cenie”, tj. po cenie rynkowej w momencie realizacji). Po złożeniu trafiają one do domu maklerskiego, który następnie zajmuje się ich przetwarzaniem.

Materiał zewnętrzny

Redakcja szybkiczat.pl

Redakcja naszego serwisu to zespół pełnych pasji i zaangażowanych redaktorów. Łączą oni wiedzę oraz doświadczenie w dziedzinach social media, biznesu a także internetu. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych informacji, które pomogą naszym czytelnikom rozwijać swoje umiejętności, poszerzać wiedzę i odnosić sukcesy zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

własny sklep czy marketplace
Jakie są skuteczne metody rekrutacji pracowników?
Jak zminimalizować ryzyko w biznesie?

Jesteś zainteresowany reklamą?