szybkiczat.pl

Blog opowiadający o biznesie, social mediach i ciekawostkach.

Ciekawostki

Gdzie stosowane jest promieniowanie UV?

Gdzie stosowane jest promieniowanie UV?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się lampa ultrafioletowa. Warto mieć na uwadze, że niewidoczne promieniowanie elektromagnetyczne jest określane jako promieniowanie UV. Do utraty wzroku lub zapalenia rogówki może doprowadzić długotrwała eskpozycja na ten rodzaj promieniowania.

Czym jest promieniowanie UV?

W tym artykule wyjaśnimy, czym jest ultrafiolet zastosowanie jest dosyć szerokie. Należy pamiętać, że długość pojedynczej fali ultrafioletu wynosi od 100 nm do 400 nm. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że fale ultrafioletu są dłuższe od fal rentgenowskich i krótsze od widzialnego promieniowania. Odkryte zostały w 1801 roku przez dwóch naukowców: niemieckiego fizyka Johanna Wilhelma Rittera oraz Williama Hyde’a Wollastona. Postęp technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z rozwiązań, o których dawniej mogliśmy jedynie pomarzyć. Można śmiało powiedzieć, że w wielu różnych dziedzinach promieniowanie ultrafioletowe znalazło szerokie zastosowanie. Ultrafiolet stosowany jest między innymi do badania substancji organicznych, podczas oględzin miejsca zbrodni, podczas zabezpieczania banknotów, a także w kosmetyce jako utwardzacz lakierów żelowych oraz hybrydowych. Warto wspomnieć, że promieniowanie UV wykorzystywane jest także do zwalczania bakterii oraz w solarium. Według powszechnej opinii promieniowanie ultrafioletowe ma negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Należy jednak pamiętać, że promienie stymulują także produkcję witaminy D3, która jest odpowiedzialna za utrzymanie zdrowych zębów oraz kości, a także wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.

Zastosowanie promieni UV

Trzeba dodać, że promienie UV mogą pomóc w leczeniu atopowego zapalenia skóry, łuszczycy oraz trądziku. Negatywny wpływ na organizm człowieka mają jednak zbyt wysokie dawki ultrafioletu. Mogą prowadzić do oparzeń słonecznych, rozwoju czerniaka oraz zmian skórnych. Efektem ubocznym może być również zbyt szybkie starzenie się tkanek skóry. Na temat szkodliwości promieniowania ultrafioletowego mówi się bardzo dużo, ale prawie się nie słyszy o jego zbawiennych właściwościach. Ultrafiolet jest ceniony przez dermatologów, ponieważ wykazuje silne działanie przeciwzapalne oraz immunomodulujące. W fototerapii, czyli leczeniu światłem również wykorzystywane jest promieniowanie ultrafioletowe. Warto mieć na uwadze, że pozytywny wpływ światła słonecznego na kondycję psychiczną i samopoczucie był doceniany już w czasach starożytnych. Należy pamiętać, że w XIX wieku promieniowanie słoneczne wykorzystywane było do leczenia gruźlicy. Obecnie w dermatologii oraz kosmetologii wykorzystywane jest promieniowanie UV. Zbyt długa ekspozycja na słońce bez odpowiedniej ochrony jest niebezpieczna dla zdrowia. W leczeniu ciężkich przypadków łuszczycy, atopowego zapalenia skóry oraz bielactwa stosuje się fotochemioterapię. Łupież, łysienie plackowate oraz łojotok twarzy to także wskazania do tej metody leczenia. Osoby zmagające się z ostrymi stanami zapalnymi skóry nie mogą wykonywać fotochemioterapii. Wśród przeciwwskazań można wymienić także przebarwienia pigmentacyjne oraz znamiona barwnikowe.

Udostępnij