szybkiczat.pl

Blog opowiadający o biznesie, social mediach i ciekawostkach.

Biznes

Własna działalność gospodarcza – pomysły na mały biznes

Własna działalność gospodarcza – pomysły na mały biznes

Praca na własny rachunek staje się coraz powszechniejsza. Wiele osób rezygnuje z posady u kogoś i zakłada własną działalność gospodarczą. Jak założyć firmę? W której branży opłaca się działać, aby osiągać zyski?

Własna działalność gospodarcza – od czego zacząć?

Założenie firmy nie jest trudne, ale należy na początku wszystko dokładnie przeanalizować. Przede wszystkim warto zrobić biznesplan i sprawdzić, czy pomysł na biznes jest opłacalny. Uruchomienie działalności wiąże się także z kosztami, które muszą pokryć zakup towaru czy sprzętu niezbędnego do pracy. Należy pamiętać także o kosztach reklamy i składkach do ZUS-u, które w pierwszych miesiącach pewnie trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni.

Jak założyć własną działalność?

Jeśli ktoś ma pomysł na mały biznes i dokładnie przeanalizował swoją sytuację finansową oraz potencjał, to warto spróbować swoich sił jako przedsiębiorca. Założenie firmy nie jest skomplikowane. Należy udać się do urzędu miejskiego i wypełnić wniosek. Można to także zrobić przez internet, jeśli ktoś ma profil zaufany. Nie trzeba udawać się do ZUS-u czy urzędu skarbowego, gdyż informacje zawarte we wniosku zostają przekazane do tych instytucji. Założenie własnej działalności gospodarczej jest darmowe. W razie kłopotów pracownicy urzędu pomagają w wypełnieniu wymaganych pól we wniosku.

O czym należy pamiętać, prowadząc działalność gospodarczą?

Własna działalność gospodarcza to doskonały sposób na zarobienie pieniędzy i robienie tego, co się lubi. Będąc szefem, można samodzielnie ustalać czas pracy. Oczywiście jest wiele obowiązków, o których trzeba pamiętać. Przede wszystkim prowadzona musi być księgowość. Wielu przedsiębiorców zatrudnia księgową, a część prowadzi księgowość online, która jest tańsza i dość prosta. Co miesiąc należy płacić składki do ZUS-u i kontrolować wysokość zaliczki na podatek. Bardzo ważne jest także dbanie o stałych klientów i pozyskiwanie nowych. Nie wolno zapomnieć o reklamie, która jest przecież dźwignią handlu. Reklama to nie wydatek, a inwestycja, która może przynieść bardzo wysokie zyski.

Ciekawe pomysły na mały biznes

Zdecydowanie najwięcej osób decyduje się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jaką firmę warto założyć? Co się opłaca? Przede wszystkim dobrze jest wejść na rynek z produktem czy usługą, których nie ma konkurencja. Dobrym pomysłem jest obecnie rękodzieło, które się świetnie sprzedaje. Można szyć ubranka dla dzieci, firanki czy wyprawki dla niemowlaków. Również biżuteria ręcznie robiona jest ceniona przez wiele kobiet nie tylko z Polski, ale i zza granicy.

Dobrym biznesem jest także sprzedaż własnych przetworów, nalewek czy założenie małego browaru. Jeśli ktoś kocha gotować, to można kupić food trucka i sprzedawać pyszności na wynos. Dużym powodzeniem cieszą się także słodkości, a pięknie udekorowane ciasta i torty sprzedają się przez cały rok. O własnej działalności gospodarczej powinni pomyśleć graficy komputerowi, programiści i informatycy. Można założyć agencję nieruchomości lub biuro rachunkowe. Osoby znające języki obce powinny pomyśleć o szkole językowej lub korepetycjach.

Udostępnij