szybkiczat.pl

Blog opowiadający o biznesie, social mediach i ciekawostkach.

Poradnik

Płacenie telefonem – wady i zalety

Płacenie telefonem – wady i zalety

W ostatnim czasie na popularności zyskuje płatność za pomocą telefonu. Jest to nowy oraz łatwy proces finalizacji transakcji. Wiele osób zastanawia się jednak, czy jest to bezpieczne. Z pewnością, gdy prawidłowo korzystamy z kart mobilnych oraz szybkich przelewów to mogą one wpłynąć jedynie pozytywnie na nasze życie. Wiele osób, gdy zaczyna korzystać z mobilnych płatności kompletnie rezygnuje ze starych metod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są opcje płatności telefonem oraz jakie są wady i zalety tych transakcji.

Opcje płatności telefonem – co warto wiedzieć?

Wiele osób nie ma pojęcia o tym, że na rynku istnieje dużo opcji płatności mobilnych. Jedną z nich jest po prostu korzystanie z aplikacji bankowych. Przy zakładaniu konta z pewnością doradca zaproponuje wspólne założenie takiej aplikacji i wytłumaczy, jak z niej korzystać. Umożliwia to również skorzystanie z systemu NFC, który pozwala na płacenie kartą przypiętą do aplikacji bankowej. Nie potrzebujemy do tego katy fizycznej. Jednak wiele osób korzysta z paru kont bankowych w rożnych placówkach. Wtedy idealnym rozwiązaniem może okazać się aplikacja, która będzie wirtualnym portfelem. Dla systemu IOS jest to Apple Pay, natomiast dla Androida jest to Google Pay. Są to z pewnością bardzo bezpieczne i łatwe w użyciu aplikacje. Często można je również połączyć z zegarkiem i nim płacić. Płatnośc zbliżeniowa telefonem jest możliwa właśnie dzięki tym aplikacjom. Należy podkreślić fakt, że są one bardzo proste w użyciu. Trzeba jednak pamiętać, aby mieć ustawiony niebanalny kod do swojego smartfona. Wiele osób o tym zapomina. Kolejną opcją płatności mobilnej jest BLIK. Umożliwia on płacenie telefonem za pomocą specjalnie wygenerowanego, sześciocyfrowego kodu, który będzie aktywny przez dwie minuty. Taka płatność wymaga potwierdzenia w aplikacji banku. Jest to z pewnością bezpieczniejsza forma płatności niż karta mobilna, czy szybki przelew. Jednocześnie jest ona również błyskawiczna i prosta w obsłudze. Z BLIK-a można skorzystać za pomocą telefonu, ale również komputerów, czy laptopów.

Jakie zalety mają płatności mobilne?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie korzyści można mieć z płatności mobilnych. Pierwszą zaletą jest oczywiście brak potrzeby noszenia ze sobą jednej lub kilku kart płatniczych. Co więcej, takie transakcje przebiegają bardzo szybko i bezproblemowo. Wbrew stereotypom płatności mobilne są naprawdę bezpieczne, nie trzeba się ich obawiać. Należy tylko pamiętać, aby korzystać z odpowiednich aplikacji. Jeżeli nie jesteśmy pewni warto skontaktować się z doradcą z banku.

Jakie wady mają płatności mobilne?

Oczywiście płatności mobilne mają również wady. Po pierwsze nie możemy ich wszędzie użyć – niektóre firmy nie dają takiej możliwości. Jednak takich przedsiębiorstw jest już coraz mniej. Należy również pamiętać, że jeżeli rozładuje nam się telefon to nie będziemy w stanie za nic zapłacić. Wiele osób również wydaje więcej pieniędzy ze względu na łatwy dostęp do konta w każdej chwili.

Udostępnij