szybkiczat.pl

Blog opowiadający o biznesie, social mediach i ciekawostkach.

Internet

Kiedy powstał internet i kto go wynalazł?

Kiedy powstał internet i kto go wynalazł?

Wiele osób nie wyobraża sobie obecnie życia bez internetu. Bez dwóch zdań ułatwia on naukę, pracę oraz zapewnia rozrywkę. Należy jednak pamiętać, że może on być niebezpieczny, a nawet powodować uzależnienie. Jednak pamiętajmy, że internet jest z pewnością przydatny i pozytywnie wpływa na życie ludzkie. W tym artykule przedstawimy historię i rozwój internetu.

Kiedy powstał internet?

Internet to stosunkowo nowe odkrycie. Pierwsza sieć komputerowa została opracowana na podstawie koncepcji powstałych w 1960 roku. Dotyczyły one utworzenia kompleksu połączonych ze sobą komputerów, które w pewien sposób mogłyby się ze sobą komunikować. Koncepcja ta została znacząco rozwinięta w roku 1962 (połączenie między maszynami). Oznaczało to, że maszyny, które znajdują się daleko od siebie mogłyby pracować niezależnie – nawet, gdy jedna z nich ulegnie zepsuciu. Sponsorem badań dotyczących systemu była agencja ARPA. Gromadzenie finansowanej przez to zrzeszenie wiedzy pozwoliło na uruchomienie pierwszego połączenia pomiędzy kilkunastoma urządzeniami w 1968 roku. Znajdowały się one na Uniwersytecie Kalifornijskim, Stanford i Utah. Był to zdecydowanie wielki przełom w powstawaniu internetu, co sprawiło, że w kolejnych latach coraz więcej uniwersytetów zaczęło dołączać do projektu. W roku 1990 dzięki ciężkiej pracy naukowców pojawiło się WWW, czyli World Wide Web. Jest to system, który umożliwia wygodne publikowanie i prezentowanie informacji w sieci.

Internet – kto go wynalazł?

Bardzo dużo osób zastanawia się, komu powinno przypisywać się wynalezienie internetu. Niestety nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednym nazwiskiem, jak w przypadku wielu wynalazków. Dzieje się tak, ponieważ do powstania internetu przyczyniło się dużo osób. Jednak jeżeli chcielibyśmy wskazać osobę, która rozpoczęła prace związane z połączeniem paru urządzeń jednocześnie, to jest to Joseph Carlal Robentt Licklider. Zaczął on swoje działania w roku 1960. Następnie jego wiedza została wykorzystana przez Paula Barana w 1962 foku. Poszerzył on koncepcję swojego poprzednika o zaprojektowanie i opisanie zasad działania systemu połączenia wielu urządzeń. Wiele osób uważa, że to Baran jest twórcą internetu, jednak on sam zaprzeczał temu.

Internet w Polsce – kiedy zaczął funkcjonować?

Polska po raz pierwszy miała styczność z globalną siecią w 1991 roku. Przyczynił się do tego Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Trzy lata później internet został całkowicie udostępniony, co spowodowało stworzenie strony internetowej rządu. Warto zwrócić uwagę na fakt, że pierwszą komercyjną stroną internetową była WP, czyli Wirtualna Polska. Internet cały czas się rozwija. Dzięki niemu świat został zupełnie odmieniony. Każdy tak naprawdę może zdobywać obecnie wiedzę w każdej chwili i na każdy temat. Co więcej, wiele dziedzin nauki może rozwijać się o wiele szybciej za pomocą sieci globalnej. Bez dwóch zdań to dopiero początek rozwoju technologicznego związanego z internetem. Nikt nie wie co nas czeka. Z tego artykułu dowiedziałeś się, jaka jest historia internetu.

Udostępnij