Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Jakie rozliczenie VAT wybrać – miesięczne czy kwartalne?

28 lipca 2023 rozliczenie VAT


Przedsiębiorcy mają możliwość m.in. w zakresie, jakie rozliczenia VAT wybrać: miesięczne czy kwartalne.

Prowadzenie działalności gospodarczej to sztuka podejmowania dobrych decyzji. Dotyczy to takich kwestii jak np. przygotowanie polityki cenowej czy kampanii marketingowej, ale także spraw formalnych. Do tych ostatnich należy np. wybór formy rozliczenia VAT (rozliczenia miesięczne lub kwartalne). Jest to jedna z tych decyzji, które mocno wpływają na kształtowanie się przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Co warto wiedzieć na ten temat?

Rozliczenia VAT kwartalne/miesięczne. Dlaczego jest to takie ważne?

Jeśli chodzi o kwestie związane z rozliczaniem podatku od towarów i usług (VAT), przedsiębiorca powinien rozważyć kilka kwestii, w tym np. określić, czy przysługuje mu zwolnienie przedmiotowe/podmiotowe, a jeśli nie — jaką formę rozliczania VAT wybrać.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy przedsiębiorca ma swoje indywidualne potrzeby i możliwości. Może — a nawet powinno — rzutować to na jego decyzję co do wyboru formy rozliczenia VAT.

Kto może wybrać rozliczenia kwartalne?

Zanim spróbujemy rozstrzygnąć, która forma rozliczania VAT jest lepsza: miesięczna czy kwartalna, zastanówmy się, kto z tej ostatniej może skorzystać. Przepisy w tym zakresie są jasne: do kwartalnej metody rozliczania VAT uprawnieni (ale nie zmuszeni!) są m.in. ci przedsiębiorcy, w przypadku których obrót brutto (liczony razem z podatkiem VAT) nie przekracza kwoty 1,2 miliona euro w ciągu roku podatkowego.

A zatem, którą formę rozliczeń VAT wybrać?

Sposób rozliczania podatku VAT a zarządzanie finansami firmowymi

Wydaje się oczywiste, że kwartalne rozliczanie VAT to wariant, który daje nam większą elastyczność, jeśli chodzi o planowanie wydatków oraz gromadzenie związanej z nimi dokumentacji — rozumie się przez to m.in.

  • faktury,

  • paragony,

  • umowy handlowe.

Rozliczenia kwartalne VAT zapewniają również większą swobodę z punktu widzenia obrotu gotówką. Może być to zatem argument decydujący w przypadku przedsiębiorców, którzy boją się utraty płynności finansowej. Działa to według bardzo prostej zasady: kwota, którą normalnie musiałbyś wpłacić w ramach miesięcznej zaliczki na podatek VAT, pozostaje w firmie, co pozwala np. na szybsze spłacanie zobowiązań czy zakup dodatkowych partii towaru w ważnym dla firmy sezonie.

Kwota do zapłaty

Możliwość płacenia podatku VAT co 3 miesiące to z jednej strony szansa dla przedsiębiorcy, z drugiej zaś — potencjalne zagrożenia. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że jest to swego rodzaju miecz obosieczny. Zapłata dużo wyższej kwoty w ramach rozliczeń 3-meisięcznych również może poważnie osłabić płynność finansową przedsiębiorstwa.

Możliwość zwrotu podatku VAT

Jeśli zależy Ci na szybszym zwrocie nadpłaconego podatku VAT, wybierz rozliczenia miesięczne. W przeciwnym wypadku będziesz musiał czekać nawet kilka miesięcy, by móc po zakończeniu rozliczenia kwartalnego złożyć wniosek o zwrot VAT. W pewnym uproszczeniu o zwrot VAT w rozliczeniach kwartalnych można zgłosić się jedynie cztery razy w roku, podczas gdy w przypadku rozliczeń miesięcznych jest to aż 12 razy.

Podsumowanie

Jak widać, wybór pomiędzy rozliczeniami kwartalnymi a miesięcznymi nie jest niczym prostym. Wręcz przeciwnie — powinien on zostać poprzedzony rzetelnymi analizami własnego biznesu. Tak czy inaczej, przedsiębiorca jest zobowiązany do tego, by w sposób rzetelny i zgodny z prawem prowadzić rozliczenia.

Redakcja szybkiczat.pl

Redakcja naszego serwisu to zespół pełnych pasji i zaangażowanych redaktorów. Łączą oni wiedzę oraz doświadczenie w dziedzinach social media, biznesu a także internetu. Naszym celem jest dostarczanie wartościowych informacji, które pomogą naszym czytelnikom rozwijać swoje umiejętności, poszerzać wiedzę i odnosić sukcesy zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

własny sklep czy marketplace
Jakie są skuteczne metody rekrutacji pracowników?
Jak zminimalizować ryzyko w biznesie?

Jesteś zainteresowany reklamą?